0
0

چگونه اهداف شخصی خود را در زندگی و کار تعیین کنیم

638 بازدید

شاید شما هم با این واقعیت برخورد کردید که خیلی از مردم ، برخی از اهداف شخصی که در زندگی برای خودشان تعیین کرده اند ، موفق به انجام آن نمی‌شوند.

بیایید با هم روراست باشیم ، تعیین هدف درست شما رو از روز اول روی مدار موفقیت قرار می‌دهد. با اهداف غلط ، شما خودتون رو از روز اول در مدار شکست قرار داده اید.

اگرهدف شما بیش از حد دشوار ، غیر قابل اندازه گیری و مبهم باشد ، مطمئن باشید به آن هدف دست نخواهید یافت. بنابراین ساده ترین راه حل ، تعیین اهداف صحیح است.

 

چرا اهداف مهم هستند؟

۱)آنها به شما جهت می دهند و کمک می‌کنند تصمیم بگیرید : این جمله یعنی این که اهداف به شما کمک می کنند اگر هدف شما موسیقی است ، رشته موسیقی را در دانشگاه انتخاب کنید به جای انتخاب رشته ریاضی ، قشنگ برای شما مسیر رو واضح می‌کنه.

۲)اهداف خوب راهی برای پیگیری پیشرفت هاتون است : مثلا من یا شما تصمیم گرفتیم از اوایل امسال ، یعنی فروردین ، وزن خودمون رو کم کنیم و از ابتدای فروردین تا اواخر خرداد حدود چهار کیلو وزن کم کردیم و از ابتدای تیر تا اواخر شهریور نیز حدود پنج کیلو کم کردیم. الان شما در کل ۹ کیلو کم کردید. پس با تعیین مسیر انچه که می خواهید ، می‌توانید ببینید که چقدر پیشرفت کرده اید.

۳)پیشرفت شما منبع بسیار بزرگی از انگیزه است : وقتی شما موفق به رسیدن به هدفتون می‌شید ، انگیزه بسیار بزرگی در شما ایجاد می‌شود.

 

 

نحوه تعیین هدف عالی با استفاده از قانون (SMART )

اصلا نترسید ، مبحث پیچیده‌ای نیست کلمه SMART ، حرف هایش ابتدای کلماتی مثل مشخص ، قابل اندازه گیری ، دست یافتنی ، مرتبط و دارای محدودیت زمانی است.

خب بیاییم یکی یکی درباره این کلمات حرف بزنیم :

مشخص : خوب سعی کنید با خودتون روراست باشید ، دقیقا تمتم چیزهایی که می‌خوایم بدست بیاریم و تمام کسانی که باید با آنها کار کنید و …

پس برای کامل شدن یک هدف مشخص باید سوالات زیر رو ز خودتون بپرسید:

چه کسی ؟ : چه کسی در این هدف درگیر است ؟

چه چیزی ؟ : چه چیزی می‌خوام بدست بیاد ؟

کجا ؟ : یک مکان رو مشخص کن

چرا ؟ : دلایل و مزایای مشخص رسیدن به این هدف

 

مثلا من بگم دوست دارم برم باشگاه بدنسازی این یک هدف نامشخصه ، اما ((من چهار روز در هفته می‌رم باشگاه بدنسازی تا شکمم آب بشه)) یه هدف مشخص به حساب می‌آید.

قابل اندازه گیری : برای هر هدفی که تعیین کردین ، یک معار در نظر بگیرین تا بشه اونو اندازه گرفت که مثلا چقدر به هدفتون نزدیک شدین و چقدر پیشرفت کردین.

اندازه گیری یک هدف دقیقا این امکان رو هم می ده که این دقیقا چیزی بوده که می‌خواستین یا خیر.

برای پی بردن به اینکه هدف هاتون قابل اندازه گیری هستن یا خیر از خودتون چند سوال ساده بپرسید:

چقدر؟

چه اندازه؟

چطور می‌فهمم که رسیدم؟

دست یافتننی : اهدافی که شما تعیین می کنید ، در واقع این اهداف برای خودتون است ، در واقع یک تصویرسازی از آینده خودتون است. این تصویر تا چه اندازه به واقعیت نزدیک است؟ چقدر منطبق بر توانایی های شماست؟

پس اگه بخوام خلاصه و کلیب بگم سبک سنگین کنید و ببینید تلاش و زمان و دیگر هزینه هایی که برای رسیدن به هدفتان در مقابل فواید ، تعهدات و اولویت های دیگه زندگیتون صرف می‌کنید ارزش داشته باشد.

واقع گرایانه: یه هدف می تونه همزمان بلندپروازانه و واقع گرایانه باشه. شما تنها کسی هستید که می تونید تعیین کنید هدفتون چقدر بالا باید باشه.

نکته جالبی که وجود داره اینه که رسیدن به اهداف بلندپروازانه معمولا راحت تره، چون انگیزه آدم بیشتره و در نتیجه بیشتر هم تلاش می کنه.

واقعا تعیین اینکه هدفی برای “شما”واقع گرایانه هست یا نه کار خیلی سختیه. خیلی کارها که از نظر دیگران غیرممکن بود، توسط افرادی انجام شده. شاید تنها راه این باشه که ببینید آیا خودتون به واقع گرایانه بودن هدفتون ایمان دارید؟ و آیا قبلا کاری شبیه به این انجام دادید یا نه.

مرتبط بودن: آیا هدفتان به شما مرتبطه؟ شما می‌خواهید فرد معروف و مشهوری در سراسر جهان شوید، یا شرکتی چند ملیتی داشته باشید، و یا حتی شغلی پر مشغله داشته باشید؟ برای تصمیمی که گرفته اید خصوصیات فردی را در نظر گرفته اید، یا گروهتون به اون اندازه بزرگ هست و قابلیت های گروهی رسیدن به اون هدف را دارد؟ سوال اصلی این است که چرا می‌خواهید به آن هدف برسید؟ چه قصدی پشت آن هدفه و واقعا با رسیدن به اون هدف، مقصود برآورده می شه؟

در محدوده زمانی مشخص: اگر محدوده زمانی مشخص نکنیم، نیازی به اقدام حس نمی کنیم و با خودمون می گیم “بالاخره” یا “یه روزی” انجامش می دم و این یه روزی تا ابد ادامه پیدا می کنه.

هدف گذاری smart

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://managemag.ir/?p=1260
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر
mohammad rafizadeh
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد چگونه اهداف شخصی خود را در زندگی و کار تعیین کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.