0
0

قانون 20/80 یا اصل پارتو چیست؟

789 بازدید

قانون 20/80 یکی از مفید ترین مفاهیم در زمینه ی مدیریت زمان و زندگی می باشد . این قانون به افتخار بنیانگذار آن ، ویلفردو پارتو ، اقتصاددان ایتالیایی ،«اصل پارتو» نامیده می شود .

 

به عنوان مثال این قانون 20/80 می گوید که 20 درصد از فعالیت های شما توجیه کننده ی 80 درصد از نتایجی می باشند که شما به دست می آورید ؛20 درصد از مشتری های شما ، 80 درصد از فروش شما را به خود اختصاص می دهند ؛ 20 درصد از محصولات یا خدمات شما ، 80 درصد از سود شما را تشکیل می دهند ؛ 20 درصد از کارهای شما ، 80 درصد از سود شما را تشکیل می دهند؛ 20 درصد از کارهای شما ، 80 درصد ازارزش کاری را که انجام می دهید ایجاد می کنند و به همین منوال.

 

این بدان معناست که اگر در فهرست کارهای روزانه شما ده مورد کار برای انجام دادن درج شده باشند، دو تا از این موارد به اندازه ی هشت مورد دیگر و یا حتی بیشتر از آن ها باارزش می باشد.

در اینجا به یک کشف مهم اشاره می کنیم .در انجام هر کدام از این وظایف ممکن است مدت زمان یکسانی صرف شود ، اما یکی یا دوتا از این کار ها پنج تا ده برابر بیشتر از سایر کارها ارزشمند می باشند .

قانون 20/80

دشوار ترین بخش هر کار مهمی ،در وهله ی اول شروع آن می باشد . هنگامی که انجام کار مهمی را واقعا آغاز می کنید ، به نظر می رسد که به طور طبیعی برای ادامه دادن آن انگیزه پیدا می کنید ، بخشی از ذهن شما تمایل دارد خود را درگیر کار های مهمی کند که واقعا می تواند زندگی شما را دگرگون کنند . وظیفه ی شما این است که این بخش از ذهن خود را به طور پیوسته و مداوم تقویت کنید .

 

با ارزش ترین کار هایی را که شما می توانید هر روز انجام دهید ، اغلب سخت ترین و پیچیده ترین کار ها می باشند . اما نتیجه و پاداشی که از انجام این کار ها عایدتان می شود بی نظیر می باشد . به همین دلیل ، شما بایستی با قاطعیت از انجام 80 درصد کار کم ارزش اجتناب کنید ، هنگامی که هنوز کار های با ارزشی جزو 20 درصد می باشند دست نخورده باقی مانده اند.

و در اینجا به یک اصل مهم میرسیم:در برابر این وسوسه که در ابتدا کار های کم اهمیت و کوچک را انجام دهید ، مقاومت کنید.

همین امروز مصمم شوید که زمان بیشتری را صرف کارهایی کنید که واقعا زندگی و کار شما را دگرگون می کنند و زمان کمتری را صرف فعالیت های کم ارزش بکنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://managemag.ir/?p=1455
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر
mohammad rafizadeh
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد قانون 20/80 یا اصل پارتو چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: اولویت بندی کارها به روش ABCDE - منیج مگ | managemag